UČEBNICE A NOTY

UČEBNICE |  NOTY


UČEBNICE a školy

Pokud zrovna nejste z hudebních rodin nebo už nehrajete na jiný nástroj, budete to mít bez učitele těžké. V Čechách je jen několik hudebních škol, kde se vyučuje harfa.
Druhou možností pokud už máte hudební základy je: pořídit si některou učebnici a pak se obrnit božskou trpělivostí a vůlí. Česká škola hry na folkovou harfu zatím neexistuje.

POZOR! I když máte hudební základ, vždy si domluvte alespoň konzultaci, u harfy je důležité se naučit dobře sedět a mít správnou polohu rukou i prstů.

>>>>nejznámější učebnice:

Teach Yourself to Play Folk Harp
Sylvia Woods


učebnice + CD + video
Jedna z nejznámějších a nejpoužívanějších učebnic pro folkové harfy vůbec. Naučíte se i kdybyste naposledy viděli noty před dvacety lety na základní škole. Už v prvních lekcích jsou pěkné a jednoduché písničky a Sylvia všeobecně má velice krásné a hratelné úpravy. Greensleaves a Trip to Sligo z této učebnice hraju skoro pořád. Dostali se mi do rukou jiné dvě učebnice, ale s žádnou jinou jsem neudělala takový skok dopředu. Už dlouhou dobu se plánuje i její překlad do čestiny, ale zatím se v tomto směru nic neděje. Pokud si jí chcete obědnat, linky naleznete v sekci noty, po čechách koluje pár už notně "ojetých" xeroxových kopií, pokud by objednání bylo pro vás příliš drahé (např. jste student bez prostředku), tak mi napište, něco s tím udělám. :-)

Small Harp
Alison Kinnaird

učebnice + CD Druhá známá učebnice pro malé harfy. Je určena spíše lidem, kteří se zajímají speciálně o skotský styl hry na malou harfu a o keltskou ornamentaci. Pro začátečníka je dost těžká, noty jsou psané rukou a často bývají v tóninach, o kterých se vám bez přelaďovacích kolíčků může jen zdát. Na druhou stranu ten, kdo se věnuje keltské muzice v ní najde hodně zajímavých věcí, triků a informací ohledně historických harf a skotského stylu a hlavně velké množství cvičení na různé dekorace a ornamentace.


Je více učebnic, ale tyto jsou asi nejlepší pro úplné začátečníky a lidé s nimi dosahují nejlepších výsledků. POZOR!!!!! Některé z uvedených knih sice vlastním, ale vzhledem k tomu, že i zde v čechách už se poměrně důsledně začínají sledovat copyrighty, nemohu je poskytovat ani od nich dělat xeroxové kopie, proto je, prosím, po mě ani nežádejte. Ráda vám pomohu a poradím. Většinu not je možné pořídit na Amazonu nebo přímo v centru Sylvie Woodsové či dalších obchodech zmíněných na stránkách s linkama. Informace o ni zde uvádím spíše jako recenze. Po zkušenostech totiž vím, že nejsou noty jako noty a některé z nich jsou pro keltské harfy nevhodné nebo nejsou příliš dobré, proto existuje tato část stránek. Dávám sem upozornění jen na ty noty, které jsou vyzkoušené, oblíbené a dobře se hrají.